Dech a hlas-brána k životu

05.09.2018

DECH A HLAS

Pro většinu z nás něco samozřejmého, nad čím se vůbec nepozastavujeme. Dokud se nám nestane, že nemůžeme popadnout dech, nad dechem vůbec nepřemýšlíme. Stejně samozřejmý je pro nás i hlas. Dokud nás nezradí a neprozradí  naše strachy a nejistotu, rozechvění nebo trému. 

Lidský organismus pracuje v každé situaci v jednotě - psychika ovlivňuje tělo a naopak. Dlouhodobé napětí a stres se ukládají do každé buňky našeho těla. Když prožíváme úzkost, uzavírá se i naše tělo a náš dech je omezený. Toto napětí mění i náš hlasový projev - jeho sílu, zabarvení a celkovou kvalitu.

Ihned po narození se musí dítě nadechnout a svým zvučným hlasem pozdraví své rodiče. Bohužel velmi brzy je dítě trestané, protože moc nahlas pláče,křičí, nebo je zkrátka moc slyšet na místech, na kterých "to není vhodné". A tak velmi nenápadně, ale jistě se naučí životní energii přidusit a schovat. Ani si neuvědomí, že téměř nedýchá. 

Nedýchám - necítím své emoce

"Proč bych měl/a něco cítit?" Já už nechci nic cítit. Cítit bolí. Jsem v bezpečí bez emocí." Takové a podobné věty často slýchám při konzultacích a práci s tělem. Přichází za mnou dospělí lidé, kteří nějak ztratili svoji životní jiskru a omezili své možnosti na  MUSÍM TO NĚJAK PŘEŽÍT nebo ještě v horším případě ANI NEVÍM PROČ JEŠTĚ ŽIJU. Znecitlivujeme se mnoha způsoby, abychom nemuseli být plně přítomní tady a teď. Náš dech nesouvisí s minulostí nebo budoucností. JE OKAMŽITÝ. Pokud vnímáme dech, vnímáme plně přítomnost, jako to nejpodstatnější ve svém životě.

Neméně důležitá je pozornost věnovaná našemu hlasu. Každý z nás byl s příchodem na svět obdarován jedinečným hlasem. Barva, síla, tempo, intonace o nás prozrazují mnohé. Všimli jste si jak mluvíte když cítíte radost, smutek, strach, úzkost? Mluvíte pomalu nebo rychle? Máte jen základní výrazový rejstřík nebo si dovolujete s hlasem hrát? Dovolujete si především vy milé ženy vyjadřovat svým hlasem svoji vášeň při milování? Nebo máte pocit, že máte v krku zátku, kterou nemůžete nebo nechcete uvolnit? Dovolujete si ve svém životě zpívat, nebo jste uvízli ve vzorci "Já zpívat neumím".            

Kolik energie musíte věnovat k zakrytí své slabosti? Nutíte se k sebeovládání? Jaký máte pocit, když váš hlas zvyšuje bezmoc a úzkost jež rozvibruje celé tělo?

Pokud chceme vědomě pracovat s tělem a intimitou, práce s dechem a hlasem je bránou otevírající naše tělo a emoce zevnitř. Pracovat začínáme s bránicí. BRÁNICE je důležitý dechový sval. Citlivě reaguje na stav naší duše. Má vliv na zažívání a činnost vnitřních orgánů. Přepětí, které se nejčastěji usazuje v čelistním kloubu, v ramenou, šíji, v oblasti krční a bederní páteře při práci s tělem rozpouštíme nebo přesměrujeme do míst v těle, kde naopak energie chybí. Přidáme hlasová cvičení, díky kterým uvolňujeme hrtan, krční a artikulační svaly. Zvuky probouzí v těle energii. Výška hlasu prozrazuje, z jaké hloubky tón vychází. Se kterou částí těla jsme propojeni. Rozechvěním a rozvibrováním těla pomocí hlasu a dechu získáme zcitlivění prožitků ve svém těle. 

Dovolte si projít branou a propojit své tělo i emoce

Dovolte si probudit hloubku a vědomí vašeho dechu tady a teď. Pojďte s hravostí objevovat barvy vašeho hlasu. Zpívejte. Začněte si zpívat po ránu, při cestě do práce, jen tak pro radost. Dech a hudba jsou mocné životní nástroje. Hudba umí kouzlit a uzdravovat. Otevírá prostory, od kterých jste už dávno ztratili klíče. Prostory, kde na vás čeká mnoho pokladů pro život. A skvělá zpráva je, že to nikdy nekončí. Objevovat a hrát si můžete i v páru při prožívání intimity. Protože DECH rozproudí erotickou energii, která bude prohlubovat vaše prožitky.  

OBJEVÍ  JE VŠAK JEN TI, KTEŘÍ NAJDOU ODVAHU HLEDAT

Chci začít pracovat se svým dechem a hlasem