Neužívám si milování a neprožívám orgasmus

28.01.2023

" Neužívám si milování a neprožívám orgasmus "

Jak často tato slova poslouchám při provázení žen na cestě sama k sobě, ke zdravému vnímání své sexuality a přijetí těla ve své přirozené kráse.

Často to není jen jeden důvod, ale hned několik rovin najednou. Každá vrstva má jinou sílu, kterou nás odvádí od našeho středu, hlubšího propojení, prožívání větší radosti, přítomnosti a potěšení v těle i životě.

Pojďme se podívat na nejčastější témata.

" NEMÁM RÁDA / NESNÁŠÍM / SVÉ TĚLO "

S naším tělem se rodíme i umíráme. Během života se v něm ukládají všechny naše zkušenosti a prožitky.  Naše tělo je nádherným darem a je jen na nás, jaký vztah s ním budeme mít.

Zkus se podívat na vztah ke svému tělu, jako na vztah k partnerovi.

Představ si, že by jsi svého partnera celý den kritizovala, neustále se jej snažila nějak vylepšit a stále by to nebylo dost dobré. Jak by se asi po delší době cítil ?

Kdoví, odkud naše kritika pochází. Je to současné vnímání krásy? Trendy  plastické chirurgie? Někdo se nám posmíval a kritizoval v mládí ? 

V zrcadle se zamýšlíme nad tím, jaký je náš obličej, vlasy, ruce, nohy. 

Byly doby, kdy jsem měla dlouhé rovné vlasy a přála si je kudrnaté, nelíbily se mi prsty na rukách a nohách, zadeček byl příliš velký atd.... 

Vývojem přijetí si prochází každá z nás v mnoha obdobích. Dospívání, změny těla v těhotenství, po porodu, kojení, hormonální změny, klimakterium.

Stejně tak kritizujeme i naše intimní části. Ňadra jsou velká nebo malá a co teprve tam dole? Spoustu žen, zvláště ze starší generace slyším říkat: " Mám problém se spodkem."

Nikdo nás neučí / pokud nezačneme hledat informace samy / jak je důležité vnímat naše ňadra jako vstupní bránu do světa intimity ženy. 

Pokud to nevíš, tvoje sexualita začíná právě tady. 

Tvá ňadra a tvé srdce otevírají další brány k radosti ve tvém těle.

A co tam dole ? Jak vnímáš své pohlaví ? Jakým způsobem o ni pečuješ ?

Co Ti přináší? A komu dovoluješ vstoupit ?

Často slyším sdílení žen, že než začaly více vnímat svoji jóni / vagínu /, než se začaly zcitlivovat a vnímat hlubší dary, byla to jen " prázdná černá díra."

Něco tam dole, co je oddělené a já nemám vůbec chuť se tam dívat.


JAK PŘIJÍMÁŠ SVÉ TĚLO TY ? 

RESPEKTUJEŠ JEHO POTŘEBY?

Začíná to úplně obyčejnými věcmi. 

Piju, když mám žízeň, vnímám jaké jídlo mě podporuje, dává energii a které naopak ne. Vnímám seberegulaci v životě - čas odpočinku a aktivity. Vnímám potřebu kvalitního spánku.  Respektuji vylučovací potřeby. Přijímám, že ne vždy a za všech okolností budu dokonalá a perfektní, jako ve filmu, nebo ženy v reklamě. 

V těchto základních návycích začíná naše sebeláska, kterou můžeme ukotvovat a rozšiřovat. Nestačí o tom jen mluvit, ale skutečně cítit a prožívat v těle.

 " SEXUALITA BYLA U NÁS DOMA TABU "

Stud, nepřijetí sexuality často pramení z naší výchovy. Jak jsem vnímala tuto oblast v rodině? Jak byla sexualita prožívána v mé ženské linii ?

Často nejen v našich rodech, ale vůbec v celém kolektivním poli, byla vnímána sexualita jako něco nečistého až hříšného.

Sexualita je nejvíce tvořivá životní síla ve vesmíru. A není tajemstvím, že v minulosti byly stíhány a trestány ženy, které tuto sílu manifestovaly.

Pokud žena je manifestací této tvořivé energie, je to žena ve své síle, její krása vychází zevnitř, je plná energie, svěží, šťavnatá kreativní. 

Bohužel jsme se naučily, že je bezpečnější se schovat, nebo ještě lépe postavit se do mužské energie, všechno zvládnout nejlépe samy, zatvrdnout v srdci, v těle i v jóni. 

Jaké jsou Tvoje rodinné vzorce a přesvědčení ? 

Je dobré začít se pozorně dívat, protože můžeš z tohoto místa uvolnit hluboké strachy z uvolnění, důvěry v muže, odevzdání, přijetí sexuality jako daru a ne jako zdroj bolesti a manipulace.

" Jsem neustále ve stresu, nemůžu se uvolnit. "

Velmi rychlá doba se jistě podepisuje na nás všech. Stres, rychlost a především naše mentální zaměření na informace všeho druhu, hlavně neustále, víc a rychleji.  

Jak se aktuálně cítím ví lépe stažená aplikace v mobilu, nebo chytré hodinky, které mají přesný přehled o mém tepu, tlaku, počtu kroků, menstruaci atd.

Zaměření na neustálý výkon způsobuje v našem těle tenzi, dostatečně nedýcháme, pánev je zatuhlá a energie nemůže proudit. A opět potřebujeme větší stimul, abychom vnímaly hlubší zážitek.

Často toto vnitřní stažení, nedostatek času na naladění, nedostatek informací o potřebách ženské sexuality,  způsobuje místo radosti bolest. Stále mě překvapuje, že za ideální inspiraci k milování je považováno PORNO.

A když mluvíš o jiné cestě - smyslném doteku, vědomém milování, tantře, mnozí se na Tebe dívají skrze prsty.Kolik máš času skutečně se propojit se se svým uvolněním v těle ?                   S hlubokou relaxací ? 

Můžu Tě uklidnit. Dělala jsem to i já. Všechno bylo v rodině, v domácnosti důležitější, než můj vnitřní klid. A do teď se učím, jak nesmírně důležité je dát si čas a prostor vstřebávat zážitky a jak říkají mí učitelé - dovolit si je strávit.

CO NAŠEMU TĚLU PROSPÍVÁ ?

Během své cesty jsem poznala mnoho terapeutických technik. Já sama pracuji s vědomým dotekem, hlasem, dechem a vaginálním mapováním. Jsou to cesty, které nás velmi citlivě a zároveň přímo propojí s naším tělem.

Ale co můžeš dělat každý den? 

Když něco  studuješ a připravuješ se na zkoušku, opakuješ si učivo, abys si ho zapamatovala.

Stejné je to s pamětí těla. Propojení, uvolnění, kvalita plynutí, vnímání svého středu, propojení s emocemi je třeba rozvíjet a ukotvovat. Neuděláš to přemýšlením. Můžeš přečíst stovky knih o uvolnění, ale nakonec jediná cesta je PROŽITEK.

Já miluji a propaguji tanec - BIODANZU, který je pro ženské tělo, tak přirozený. Ženy se neustále bojí být přirozené, nechat své tělo vyjadřovat tak, jak to přichází bez přemýšlení, bez toho, aby to nějak vypadalo pro okolí. Bojíme se, že budeme trapné. Nemusí nás nikdo hodnotit, stíháme to samy.

Ze začátku se to může zdát těžké. Když se začneme hýbat a více dýchat, přesměrujeme pozornost z hlavy do těla, začne se více zapojovat náš limbický systém a někdy se začnou probouzet vzpomínky uložené hluboko ve těle, které už v životě nechceme. Někdy se toho ženy zaleknou natolik, že raději s tancem rychle končí. Přitom stačí pokračovat. S dalším pohybem dovolit tělu uvolnit bolest, napětí a postupně změknout, zvláčnět, zjemnit. 

Důležité je dát si čas, prostor, pravidelnost. Přesměrovat pozornost z věčné kontroly více do těla a do prožitku.

Už jsem tento proces viděla u mnoha žen. Velkou odměnou je pro mě vidět, jak se postupně přestanou nezdravě kontrolovat, jejich pohyb se více osvobodí a uvolní. Prohloubí se dech, otevře se prostor pro spontánnost a hravost.

Nejen, že se zlepší kvalita zdraví a života, ale světe div se otevírá se cesta do hlubší intimity, propojení celého těla kdy žena cítí sama sebe, svoje potřeby, hranice a pak i vytoužený orgasmus...